Jak zabezpečit vchodové dveře

Pokud se obáváme, že nás v době naší dovolené navštíví zlodějská parta, před kterou ani nejdokonalejší zabezpečovací zařízení nic nezmůže, mýlíme se. Pokud se o nejvhodnějším zabezpečením vstupních dveří poradíme s odborníky, můžeme zlodějům přinejmenším jejich činnost maximálně ztížit.

Bezpečnostní kategorie zámkových mechanismů

Nejdůležitější funkcí dveřního zámku je nepřerušovaný provoz blokovacího mechanismu. Tento faktor je základním kritériem při výběru zámku pro dveře. Odborníci identifikují několik tříd bezpečnostních zámků definované novou evropskou normou.

Výrobky nižších kategorií (1. a 2.), jsou sice levnější, ale jejich praktická odolnost je mizivá. Obvykle je lze otevřít během pár minut obyčejným šroubovákem. Pro zloděje tedy jednoduchá záležitost. Skutečné bezpečnostní dveře začínají od 3. bezpečnostní třídy. Pro soukromé či firemní objekty je obvykle maximem 4. bezpečnostní třída. Výrobky 5. a 6. kategorie jsou používány pro speciální aplikace strategického významu (elektrárny, banky, vojenské objekty apod.)

Odborníci na slovo vzatí

Volba spolehlivého zámku pro vchodové dveře je pracná a zdlouhavá práce. Volba, která bude kombinovat trvanlivost, bezpečnost a pohodlné používání zařízení, není zrovna snadná. Existuje mnoho modelů domácí i zahraniční produkce na trhu. O vhodnosti zvoleného zámku nám mohou pomoci odborníci zámečnických firem, které mají ve svém portfoliu také odborné poradenství, montáž zabezpečovacího dveřního mechanismu, ale i servis. Mnohé nabízejí také servis nonstop, kdy jsou nám šikovné ruce zámečníků k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Pomoc nám také tyto firmy nabízejí i v případě, že se nám například znenadání zabouchnou dveře od bytu a my se tak ocitneme v nepříjemné situaci. Zde musíme jednat rychle a hlavně bychom se zbytečně neměli šťourat v zámku, který má složitý mechanismus a mohli bychom mu ještě více uškodit.

Bezpečnost a ochrana především

Jestliže přemýšlíme obecně nad spolehlivou ochranou našeho bytu nebo domu, jako první myšlenka nás asi napadne ještě jeden přídavný zámek na dveře. Ovšem kvalita a kvantita jsou dvě různé věci a jsou velmi podstatné. Není výhra, pořídit si deset obyčejných zámků první kategorie a mít za to, že máme nedobytný hrad. Aby se náš byt nestal jednoduchou a snadnou kořistí zlodějů, zámek u dveří by měl být opatřen bezpečnostní cylindrickou vložkou a bezpečnostním kováním. Pokud jde o cylindrovou vložku, tak tady by mělo platit pravidlo, že by měla být ve stejné bezpečnostní třídě, jako jsou vchodové dveře, kam chceme cylindrovou vložku namontovat. Co se týká bezpečnostního kování jeho montáž i demontáž je možná pouze zevnitř a od ostatních typů kování se liší pouze kvalitou oceli.

Trh dnes nabízí také několik možností, jak dobře a bezpečně zajistit náš dům, díky například přídavnému zámku ztížíme zlodějům přístup. Ale v moderní době se můžeme setkat i s daleko lepším zabezpečením, jako je elektronické zamykání, které je sice poněkud dražší, ale zato se mu zloději spíše vyhýbají. Otevřít je můžeme i na dálku nebo pomocí karty.

Označeno v Članky